ضرورت توجه به امر خطر زلزله باید با جدیت پیگیری شود

رئیس پدافند غیر عامل اداره کل راه و شهرسازی استان همدان بیان کرد: کارگروه مخاطرات زلزله با توجه به لرزه خیزی بالای کشور و ضرورت توجه به امر خطر زلزله می بایست با جدیت و اهتمام ویژه از سوی مسئولان استانی و شهرستانی تشکیل و پیگیری شود.

به گزارش روابط عمومیم اداره کل راه و شهرسازی استان همدان، " مهندس محمد حسین مرادی" در کارگروه مخاطرات زلزله ، لغزش لایه های زمین ، ابنیه ، ساختمان و شهرسازی بیان کرد: به عنوان یک نکته کلی در ایران در مقایسه با سایر نقاط دنیا، تحلیل برگشتی بلایای طبیعی نشان می دهد که اصلاحات توزیع شده در بین مردم ناکافی است، عدم آگاهی عمومی و فعالیت های وابسته به آن در مدیریت سانحه در همه سطوح تصمیم گیری از شهر تا دولت باید بهسازی گردد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر فراگیر سازی استراتژیهای مقابله با سانحه و انجام طرحهای کاهش مخاطرات لرزه ای، نیاز به تقویت زیربنایی توسط مشارکت هر چه بیشتر مردم و مسئولین دولتی شهرها را دارد.

وی یادآورشد: SNGO به علت رابطه تعریف نشده بین موسسات جامعه مدنی و نهادهای دولتی از دخالت در امور مربوط به طرح خودداری می کنند که می بایست این مشکل رفع شود.

مهندس مرادی خاطرنشان ساخت: مسائل پیگیری و آمادگی که از اهمیت بالایی در مدیریت بحران برخوردارند، می بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: آموزش عملی مهم برای کارشناسان و مدیرانی است که مسئولیت مدیریت بحران را برعهده دارند و باید به صورت دوره ای و تخصصی انجام شود.

وی افزود: با توجه به مطالب فوق ضرورت تهیه نقشه گسلهای استان همدان در مقیاس کاربری ( حداقل 1:50.000) و همچنین مطالعه زیر پهنه بندی خطر زمین لرزه در شهر های مهم استان از مصوبات کارگروه مخاطرات زلزله بود که می بایست مورد پیگیری جدی جهت تامین اعتبارات لازم قرار گیرد.