برگزاری سمینار آشنایی با قیرهای عملکردی PG در استان همدان

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان همدان خبر داد: این همایش به همت شرکت قیران پخش و با همکاری اداره کل راه و شهرسازی همدان در سالن همایش هتل کتیبه با حضور پر شور مدیران، کارشناسان ، پیمانکاران و مشاوران قیر و آسفالت و با تدریس دکتر نادر طباطبایی از اساتید برجسته دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان، " مهندس حسن ربانی ارشد " در آغاز این همایش از حضور دکتر طباطبایی بنیان گذار قیرهای PG، نمایندگان دستگاههای اجرایی به ویژه استانداری، سازمان برنامه و بودجه، راه و شهرسازی ، اساتید مجرب راهسازی ، آبادگران راهسازی و به طور ویژه از شرکت قیران پخش به عنوان مجری برگزاری این همایش تقدیر نمود.

وی در ادامه عنوان کرد: تولید قیر نسل جدید یا PG  بر کیفیت و عملکرد قیر تاکید دارد و به تناسب شرایط اقلیمی برای هر منطقه نوع خاصی از آن توصیه می شود.

وی خاطرنشان ساخت: قیرهای PG از قابلیت تنظیم دما در سردترین و گرم ترین دمای روز برخوردار و استفاده از آن حداقل عمر آسفالت را 1.5 تا 2 سال افزایش می دهد.

وی اظهار کرد:به همین علت و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، وزرات راه وشهرسازی به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان قیر در کشور در پی آن است تا با استفاده از تکنولوژی های روز جهانی کیفیت و عمر روسازی‌های آسفالتی را افزایش دهد.

 

مهندس ربانی ارشد یادآورشد: این همایش با هدف خلق تجارب جدید و آشنایی با قیرهای نسل جدید جهت اجرای آسفالت با دوام تر در راهسازی برگزار شده است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان نیز در این همایش به ارائه گزارش پرداخته و گفت: 5 درصد آسفالت قیر است ولی نقش بسیار تعیین کننده ای در کیفیت آسفالت دارد.

مهندس حبیب نادیان رفیع ادامه داد: مصرف سالیانه آسفالت در کشور بالغ بر 30 میلیون تن برابر 6 هزار میلیارد تومان است و فقط 35 درصد کل هزینه راهسازی را شامل می شود ولی کسی درمورد کیفیت زیرسازی صحبت نمیکند و بیشتر به آسفالت و روسازی توجه می کنند.

وی افزود: ناظران و پیمانکاران دستگاهها بیشتر کیفیت آسفالت را ناشی از کیفیت قیر می دانند یعنی اگر آسفالتی خوب باشد می گویند قیر آن خوب بوده است.

مهندس نادیان رفیع بیان کرد: اگر این مراحل تولید آسفالت و اجرای آن و نیز زیرسازی به درستی انجام نشود زحمات تولید کنندگان قیر به هدر خواهد رفت بنابراین این جلسه مسئولیت ناظران و پیمانکاران را بسیار سنگین می کند.

در این سمینار دکتر طباطبایی در رابطه با قیرهای PG  و مزایای استفاده از آن توضیحاتی ارائه نمود.